| Brand | Maxim |
| Part Number | ICL7109CPL+ |
| Signal Type | Single Ended |
| Mounting Type | Through Hole |
| Pin Count | 40 |
| Resolution | 12-bit |
| Brand | Maxim |
| Part Number | ICL7109CPL+ |
| Signal Type | Single Ended |
| Mounting Type | Through Hole |
| Pin Count | 40 |
| Resolution | 12-bit |
| Architecture | Dual Slope |
| Digital Interface Type | Parallel |
| Dimensions | 52.71 x 14.61 x 4.45 mm |
| Integral Nonlinearity Error | ±1 LSB |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Minimum Operating Temperature | 0°C |
| Number of ADCs | 1 |
| Number of Input Channels | 1 |
| Package Type | PDIP |
| Power Supply Type | Dual |
| Sampling Rate | 0.03 ksps |
| Typical Dual Supply Voltage | 5 V |

Have a requirement?
Chat with us