| Brand | Maxim |
| Part Number | MAX11960ETJ+ |
| Signal Type | Differential |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Pin Count | 32 |
| Resolution | 20 bit |
| Brand | Maxim |
| Part Number | MAX11960ETJ+ |
| Signal Type | Differential |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Pin Count | 32 |
| Resolution | 20 bit |
| Architecture | SAR |
| Dimensions | 5 x 5 x 0.75 mm |
| Integral Nonlinearity Error | 0.005 ppm |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Number of ADCs | 1 |
| Number of Input Channels | 2 |
| Package Type | TQFN-EP |
| Power Supply Type | Dual |
| Sampling Rate | 0.001 Msps |
| Typical Dual Supply Voltage | 1.8 V |

Have a requirement?
Chat with us