| Brand | Maxim |
| Part Number | MAX1202ACAP+ |
| Signal Type | Pseudo Differential, Single Ended |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Pin Count | 20 |
| Resolution | 12-bit |
| Brand | Maxim |
| Part Number | MAX1202ACAP+ |
| Signal Type | Pseudo Differential, Single Ended |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Pin Count | 20 |
| Resolution | 12-bit |
| Architecture | SAR |
| Digital Interface Type | Serial (SPI) |
| Dimensions | 7.33 x 5.38 x 1.78 mm |
| Integral Nonlinearity Error | ±0.5 LSB |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Minimum Operating Temperature | 0°C |
| Number of ADCs | 8 |
| Number of Input Channels | 8 |
| Package Type | SSOP |
| Sampling Rate | 133 ksps |
| Typical Dual Supply Voltage | ±5 V |
| Typical Single Supply Voltage | 5 V |

Have a requirement?
Chat with us