

| Brand | Maxim |
| Part Number | MAX187BEPA+ |
| Signal Type | Single Ended |
| Mounting Type | Through Hole |
| Pin Count | 8 |
| Resolution | 12-bit |
| Brand | Maxim |
| Part Number | MAX187BEPA+ |
| Signal Type | Single Ended |
| Mounting Type | Through Hole |
| Pin Count | 8 |
| Resolution | 12-bit |
| Architecture | SAR |
| Digital Interface Type | Serial (SPI/QSPI/Microwire) |
| Dimensions | 9.91 x 7.87 x 4.45 mm |
| Integral Nonlinearity Error | ±1 LSB |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Number of ADCs | 1 |
| Number of Input Channels | 1 |
| Package Type | PDIP |
| Power Supply Type | Single |
| Sampling Rate | 75 ksps |
| Typical Single Supply Voltage | 5 V |


Have a requirement?
Chat with us