

| Brand | Maxim |
| Part Number | MAX195BCPE+ |
| Signal Type | Single Ended |
| Mounting Type | Through Hole |
| Pin Count | 16 |
| Resolution | 16-Bit |
| Brand | Maxim |
| Part Number | MAX195BCPE+ |
| Signal Type | Single Ended |
| Mounting Type | Through Hole |
| Pin Count | 16 |
| Resolution | 16-Bit |
| Architecture | SAR |
| Digital Interface Type | Serial (SPI/QSPI/Microwire) |
| Dimensions | 19.43 x 7.87 x 4.45 mm |
| Integral Nonlinearity Error | ±0.004% FSR |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Minimum Operating Temperature | 0°C |
| Number of ADCs | 1 |
| Number of Input Channels | 1 |
| Package Type | PDIP |
| Sampling Rate | 85 ksps |
| Typical Dual Supply Voltage | ±5 V |


Have a requirement?
Chat with us