| Brand | Maxim |
| Part Number | MAX31855RASA+ |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package Type | SOIC |
| Pin Count | 8 |
| Maximum Operating Temperature | +1770°C |
| Brand | Maxim |
| Part Number | MAX31855RASA+ |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package Type | SOIC |
| Pin Count | 8 |
| Maximum Operating Temperature | +1770°C |
| Dimensions | 5 x 4 x 1.5 mm |
| Maximum Supply Current | 1500 μA |
| Minimum Operating Temperature | -50°C |
| Power Supply Type | Single |
| Rail to Rail | No |
| Typical Single Supply Voltage | 3.3 V |





Have a requirement?
Chat with us