| Brand | Maxim |
| Part Number | MAX3420EECJ+ |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Data Rate | 12 Mbps |
| Number of Transceivers | 1 |
| Pin Count | 32 |
| Brand | Maxim |
| Part Number | MAX3420EECJ+ |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Data Rate | 12 Mbps |
| Number of Transceivers | 1 |
| Pin Count | 32 |
| Protocols Supported | USB 2.0 |
| Typical Single Supply Voltage | 3.3 V |
| Dimensions | 7.1 x 7.1 x 1.45 mm |
| ESD protection | Yes |
| Maximum Operating Temperature | 85°C |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Package Type | LQFP |
| Power Supply Type | Single |

Have a requirement?
Chat with us