| Brand | Maxim |
| Part Number | MAX502ACNG+ |
| Resolution | 12 bit |
| Pin Count | 24 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Integral Nonlinearity Error | ±0.75 LSB |
| Brand | Maxim |
| Part Number | MAX502ACNG+ |
| Resolution | 12 bit |
| Pin Count | 24 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Integral Nonlinearity Error | ±0.75 LSB |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Maximum Settling Time | 5 µs |
| Minimum Operating Temperature | 0°C |
| Number of DAC Channels | 1 |
| Output Polarity | Bipolar, Unipolar |
| Architecture | R-2R, Resistor String |
| Power Supply Type | Dual |
| Voltage Reference | External |
| Typical Dual Supply Voltage | ±12 V, ±15 V |
| Package Type | PDIP |
| Digital Interface Type | Parallel |
| Dimensions | 32.13 x 7.87 x 4.45 mm |
| Full Scale Error | ±6 LSB |

Have a requirement?
Chat with us