| Brand | Maxim |
| Part Number | MAX518BESA+ |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Pin Count | 8 |
| Resolution | 8 bit |
| Architecture | R-2R |
| Brand | Maxim |
| Part Number | MAX518BESA+ |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Pin Count | 8 |
| Resolution | 8 bit |
| Architecture | R-2R |
| Digital Interface Type | Serial |
| Dimensions | 5 x 4 x 1.5 mm |
| Full Scale Error | ±20 mV |
| Integral Nonlinearity Error | ±1 LSB, ±1.5 LSB |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Maximum Settling Time | 6 µs |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Number of DAC Channels | 2 |
| Output Polarity | Unipolar |
| Package Type | SOIC |
| Power Supply Type | Single |
| Typical Single Supply Voltage | 5 V |
| Voltage Reference | External |


Have a requirement?
Chat with us