| Brand | Maxim |
| Part Number | MAX539BCSA+ |
| Resolution | 12 bit |
| Pin Count | 8 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Integral Nonlinearity Error | ±1 LSB |
| Brand | Maxim |
| Part Number | MAX539BCSA+ |
| Resolution | 12 bit |
| Pin Count | 8 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Integral Nonlinearity Error | ±1 LSB |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Maximum Settling Time | 25 µs |
| Minimum Operating Temperature | 0°C |
| Number of DAC Channels | 1 |
| Output Polarity | Unipolar |
| Architecture | R-2R, Resistor String |
| Power Supply Type | Single |
| Typical Single Supply Voltage | 5 V |
| Voltage Reference | External |
| Package Type | SOIC |
| Digital Interface Type | Serial (SPI) |
| Dimensions | 5 x 4 x 1.5 mm |
| Full Scale Error | ±1 LSB |


Have a requirement?
Chat with us