| Brand | Maxim |
| Part Number | MAX6660AEE+ |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Accuracy | ±1°C |
| Interface Type | SMBus |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Brand | Maxim |
| Part Number | MAX6660AEE+ |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Accuracy | ±1°C |
| Interface Type | SMBus |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Resolution | 11 bit |
| Dimensions | 4.98 x 3.99 x 1.65 mm |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Minimum Operating Supply Voltage | 3 V |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Package Type | QSOP |
| Pin Count | 16 |
| Sensor Function | Temperature |


Have a requirement?
Chat with us