| Brand | Maxim |
| Part Number | MAX6956AAI+ |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Maximum Supply Current | 270 μA |
| Number of Segments | 28 |
| Brand | Maxim |
| Part Number | MAX6956AAI+ |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Maximum Supply Current | 270 μA |
| Number of Segments | 28 |
| Pin Count | 28 |
| Typical Operating Supply Voltage | 2.5 → 5.5 V |
| Dimensions | 10.33 x 5.38 x 1.78 mm |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Number of Digits | 7 |
| Package Type | SSOP |

Have a requirement?
Chat with us