| Brand | Maxim |
| Part Number | MAX7221EWG+ |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Maximum Supply Current | 330 mA |
| Number of Segments | 64 |
| Brand | Maxim |
| Part Number | MAX7221EWG+ |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Maximum Supply Current | 330 mA |
| Number of Segments | 64 |
| Pin Count | 24 |
| Typical Operating Supply Voltage | 4 → 5.5 V |
| Dimensions | 15.6 x 7.6 x 2.35 mm |
| Matching | 3% |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Number of Digits | 8 |
| Package Type | SOIC W |

Have a requirement?
Chat with us