| Brand | Mercury |
| Part Number | 5H8ET-20.000 |
| Load Capacitance | 15 pF |
| Mounting Type | Through Hole |
| Pin Count | 8 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.25 V |
| Brand | Mercury |
| Part Number | 5H8ET-20.000 |
| Load Capacitance | 15 pF |
| Mounting Type | Through Hole |
| Pin Count | 8 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.25 V |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Output Frequency | 20 MHz |
| Output Level | HCMOS, TTL |
| Frequency Ageing | ±5 ppm/yr |
| Width | 12.8 mm |
| Package Type | PDIP |
| Frequency Stability | ±50 ppm |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 12.8 mm |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Maximum Symmetry | 40/60% |
| Minimum Operating Supply Voltage | 4.75 V |


Have a requirement?
Chat with us