| Brand | Microchip |
| Part Number | 23LC1024-I/SN |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Maximum Random Access Time | 5 ns |
| Memory Size | 1 Mbit |
| Brand | Microchip |
| Part Number | 23LC1024-I/SN |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Maximum Random Access Time | 5 ns |
| Memory Size | 1 Mbit |
| Number of Bits per Word | 8 bit |
| Number of Words | 128K |
| Package Type | SOIC |
| Address Bus Width | 24 bit |
| Timing Type | Synchronous |
| Pin Count | 8 |
| Clock Frequency | 20 MHz |
| Dimensions | 4.9 x 3.9 x 1.5 mm |
| Low Power | Yes |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2.5 V |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Organisation | 128K words x 8 bit |


Have a requirement?
Chat with us