| Pin Count | 40 |
| Brand | Microchip |
| Part Number | AY0438/P |
| Mounting Type | Through Hole |
| Maximum Clock Frequency | 1.5 MHz |
| Maximum Supply Current | 60 μA |
| Pin Count | 40 |
| Brand | Microchip |
| Part Number | AY0438/P |
| Mounting Type | Through Hole |
| Maximum Clock Frequency | 1.5 MHz |
| Maximum Supply Current | 60 μA |
| Number of Digits | 4 |
| Typical Operating Supply Voltage | 3 → 8.5 V |
| Dimensions | 2.095 x 0.58 x 0.195 inch |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Minimum Operating Temperature | 0°C |
| Number of Segments | 32 |
| Package Type | PDIP |

Have a requirement?
Chat with us