| Brand | Microchip |
| Part Number | DSPIC30F2010-20I/SO |
| ADC Channels | 6 |
| Device Million Instructions per Second | 20 MIPS |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Package Type | SOIC |
| Brand | Microchip |
| Part Number | DSPIC30F2010-20I/SO |
| ADC Channels | 6 |
| Device Million Instructions per Second | 20 MIPS |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Package Type | SOIC |
| Pin Count | 28 |
| Program Memory Size | 12 kB |
| ADC Resolution | 10 bit |
| ADCs | 1 (6 x 10 bit) |
| Data Bus Width | 16 bit |
| Dimensions | 17.9 x 7.5 x 2.35 mm |
| Maximum Frequency | 40 MHz |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of ADC Units | 1 |
| Number of I2C Channels | 1 |
| Number of PWM Units | 1 |
| Number of SPI Channels | 1 |
| Number of Timers | 2 |
| Number of UART Channels | 1 |
| Numeric and Arithmetic Format | ALU |
| PWM Channels | 2 |
| PWM Resolution | 16 bit |
| Program Memory Type | Flash |
| Pulse Width Modulation | 1(2 x 16 bit) |
| RAM Size | 512 B |

Have a requirement?
Chat with us