| Brand | Microchip |
| Part Number | DSPIC33CH128MP508-I/PT |
| Data Bus Width | 16 bit |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Package Type | TQFP |
| Pin Count | 80 |
| Brand | Microchip |
| Part Number | DSPIC33CH128MP508-I/PT |
| Data Bus Width | 16 bit |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Package Type | TQFP |
| Pin Count | 80 |
| Typical Operating Supply Voltage | 3→ 3.6 V |
| Dimensions | 12 x 12 x 1.05 mm |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Family Name | dsPIC33CH |
| Maximum Frequency | 180 MHz, 200 MHz |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Mounting Type | Surface Mount |

Have a requirement?
Chat with us