| Brand | Microchip |
| Part Number | DSPIC33CK256MP502-I/SS |
| Data Bus Width | 16 bit |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Package Type | SSOP |
| Pin Count | 28 |
| Brand | Microchip |
| Part Number | DSPIC33CK256MP502-I/SS |
| Data Bus Width | 16 bit |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Package Type | SSOP |
| Pin Count | 28 |
| Typical Operating Supply Voltage | 3.6 V (Maximum) |
| Automotive Standard | AEC-Q100 |
| Dimensions | 10.5 x 5.6 x 1.85 mm |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Family Name | dsPIC |
| I/O Voltage | 3 → 3.6 V |
| Maximum Frequency | 100 MHz |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Mounting Type | Surface Mount |

Have a requirement?
Chat with us