| Brand | Microchip |
| Part Number | MCP2200T-I/SS |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Data Rate | 12 Mbps |
| Number of Transceivers | 1 |
| Pin Count | 20 |
| Brand | Microchip |
| Part Number | MCP2200T-I/SS |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Data Rate | 12 Mbps |
| Number of Transceivers | 1 |
| Pin Count | 20 |
| Protocols Supported | USB to UART |
| Typical Single Supply Voltage | 3 → 5.5 V |
| Dimensions | 7.5 x 5.6 x 1.85 mm |
| ESD protection | Yes |
| Maximum Operating Temperature | 85°C |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Package Type | SSOP |
| Power Supply Type | Single |

Have a requirement?
Chat with us