| Brand | Microchip |
| Part Number | MCP3202-BI/P |
| Signal Type | Pseudo Differential, Single Ended |
| Mounting Type | Through Hole |
| Pin Count | 8 |
| Resolution | 12-bit |
| Brand | Microchip |
| Part Number | MCP3202-BI/P |
| Signal Type | Pseudo Differential, Single Ended |
| Mounting Type | Through Hole |
| Pin Count | 8 |
| Resolution | 12-bit |
| Architecture | SAR |
| Digital Interface Type | Serial (SPI) |
| Dimensions | 10.16 x 7.11 x 4.95 mm |
| Integral Nonlinearity Error | ±1 LSB |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Number of ADCs | 1 |
| Number of Input Channels | 2 |
| Package Type | PDIP |
| Power Supply Type | Single |
| Sampling Rate | 100 ksps |
| Typical Single Supply Voltage | 2.7 → 5.5 V |

Have a requirement?
Chat with us