

| Brand | Microchip |
| Part Number | MCP3421A1T-E/CH |
| Signal Type | Differential, Single Ended |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Pin Count | 6 |
| Resolution | 18-bit |
| Brand | Microchip |
| Part Number | MCP3421A1T-E/CH |
| Signal Type | Differential, Single Ended |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Pin Count | 6 |
| Resolution | 18-bit |
| Architecture | Delta Sigma |
| Digital Interface Type | Serial (I2C) |
| Dimensions | 3.1 x 3.2 x 1.3 mm |
| Integral Nonlinearity Error | 35 ppm FSR |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Number of ADCs | 1 |
| Number of Input Channels | 1 |
| Package Type | SOT-23 |
| Power Supply Type | Single |
| Sampling Rate | 328 sps |
| Typical Single Supply Voltage | 2.7 → 5.5 V |

Have a requirement?
Chat with us