| Brand | Microchip |
| Part Number | MCP4726A0T-E/CH |
| Resolution | 12 bit |
| Pin Count | 6 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Integral Nonlinearity Error | 14.5 LSB |
| Brand | Microchip |
| Part Number | MCP4726A0T-E/CH |
| Resolution | 12 bit |
| Pin Count | 6 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Integral Nonlinearity Error | 14.5 LSB |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Maximum Settling Time | 6 µs |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Number of DAC Channels | 1 |
| Output Polarity | Unipolar |
| Architecture | Resistor String |
| Power Supply Type | Single |
| Typical Single Supply Voltage | 2.7 → 5.5 V |
| Voltage Reference | External |
| Package Type | SOT-23 |
| Digital Interface Type | Serial (I2C) |
| Dimensions | 3.1 x 1.8 x 1.3 mm |
| Full Scale Error | 82 LSB |

Have a requirement?
Chat with us