| Brand | Microchip |
| Part Number | MCP4812-E/P |
| Resolution | 10 bit |
| Pin Count | 8 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Integral Nonlinearity Error | 3.5 LSB |
| Brand | Microchip |
| Part Number | MCP4812-E/P |
| Resolution | 10 bit |
| Pin Count | 8 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Integral Nonlinearity Error | 3.5 LSB |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Maximum Settling Time | 4.5 µs |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Number of DAC Channels | 2 |
| Output Polarity | Bipolar |
| Architecture | Resistor String |
| Power Supply Type | Single |
| Typical Single Supply Voltage | 2.7 → 5.5 V |
| Voltage Reference | Internal |
| Package Type | PDIP |
| Digital Interface Type | Serial (SPI) |
| Dimensions | 10.16 x 7.11 x 4.95 mm |
| Full Scale Error | ±2% FSR |


Have a requirement?
Chat with us