| Brand | Microchip |
| Part Number | MCP9501PT-095E/OT |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Accuracy | ±6°C |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Output Type | Open Drain |
| Brand | Microchip |
| Part Number | MCP9501PT-095E/OT |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Accuracy | ±6°C |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Output Type | Open Drain |
| Dimensions | 3.1 x 1.8 x 1.3 mm |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2.7 V |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Package Type | SOT-23 |
| Pin Count | 5 |
| Sensor Function | Temperature Switch |

Have a requirement?
Chat with us