| Brand | Microchip |
| Part Number | MIC5821YN |
| Mounting Type | Through Hole |
| Direction Type | Uni-Directional |
| Logic Family | MIC |
| Logic Function | Driver, Shift Register |
| Brand | Microchip |
| Part Number | MIC5821YN |
| Mounting Type | Through Hole |
| Direction Type | Uni-Directional |
| Logic Family | MIC |
| Logic Function | Driver, Shift Register |
| Dimensions | 19.81 x 6.35 x 3.3 mm |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Number Of Elements | 1 |
| Number of Stages | 8 |
| Operation Mode | Serial to Serial/Parallel |
| Package Type | PDIP |
| Pin Count | 16 |
| Triggering Type | Positive Edge |

Have a requirement?
Chat with us