| Brand | Microchip |
| Part Number | SST25PF040C-40I/SN |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Interface Type | SDI, SPI |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Number of Words | 128 K |
| Brand | Microchip |
| Part Number | SST25PF040C-40I/SN |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Interface Type | SDI, SPI |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Number of Words | 128 K |
| Memory Size | 4 Mbit |
| Automotive Standard | AEC-Q100 |
| Block Organisation | Symmetrical |
| Cell Type | Split Gate |
| Dimensions | 4.9 x 3.9 x 1.25 mm |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2.3 V |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Number of Bits per Word | 4 bit |
| Organisation | 128 K x 4 bit |
| Package Type | SOIC |
| Pin Count | 8 |

Have a requirement?
Chat with us