| Brand | Microchip |
| Part Number | SST26VF064B-104I/MN |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Interface Type | SPI |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Number of Words | 8 M |
| Brand | Microchip |
| Part Number | SST26VF064B-104I/MN |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Interface Type | SPI |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Number of Words | 8 M |
| Memory Size | 64 Mbit |
| Cell Type | Split Gate |
| Dimensions | 6 x 8 x 0.8 mm |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2.7 V |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Number of Bits per Word | 8 |
| Organisation | 8 M x 8 bit |
| Package Type | WDFN |
| Pin Count | 8 |

Have a requirement?
Chat with us