| Brand | Microchip |
| Part Number | SST38VF6401-90-5C-EKE |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Interface Type | Parallel |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Number of Words | 4 M |
| Brand | Microchip |
| Part Number | SST38VF6401-90-5C-EKE |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Interface Type | Parallel |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Number of Words | 4 M |
| Memory Size | 64 Mbit |
| Block Organisation | Symmetrical |
| Cell Type | Split Gate |
| Dimensions | 18.5 x 12.2 x 1.05 mm |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Maximum Random Access Time | 90 ns |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2.7 V |
| Minimum Operating Temperature | 0°C |
| Number of Bits per Word | 16 bit |
| Organisation | 4 M x 16 bit |
| Package Type | TSOP |
| Pin Count | 48 |

Have a requirement?
Chat with us