| Brand | Microchip |
| Part Number | SST39SF040-70-4I-WHE |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Interface Type | Parallel |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Number of Words | 512 K |
| Brand | Microchip |
| Part Number | SST39SF040-70-4I-WHE |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Interface Type | Parallel |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Number of Words | 512 K |
| Memory Size | 4 Mbit |
| Cell Type | Split Gate |
| Dimensions | 12.5 x 8.1 x 1.05 mm |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Maximum Random Access Time | 70 ns |
| Minimum Operating Supply Voltage | 4.5 V |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Number of Bits per Word | 8 bit |
| Organisation | 512 K x 8 |
| Package Type | TSOP |
| Pin Count | 32 |

Have a requirement?
Chat with us