| Brand | Microchip |
| Part Number | SST39VF6401B-70-4I-B1KE |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Interface Type | Parallel |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Number of Words | 4 M |
| Brand | Microchip |
| Part Number | SST39VF6401B-70-4I-B1KE |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Interface Type | Parallel |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Number of Words | 4 M |
| Memory Size | 64 Mbit |
| Block Organisation | Symmetrical |
| Cell Type | Split Gate |
| Dimensions | 10 x 8 x 0.75 mm |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Maximum Random Access Time | 70 ns |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2.7 V |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Number of Bits per Word | 16 bit |
| Organisation | 4 M x 16 bit |
| Package Type | TFBGA |
| Pin Count | 48 |

Have a requirement?
Chat with us