| Brand | Microchip |
| Part Number | SST49LF008A-33-4C-NHE |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Interface Type | Parallel |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Number of Words | 1024 K |
| Brand | Microchip |
| Part Number | SST49LF008A-33-4C-NHE |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Interface Type | Parallel |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Number of Words | 1024 K |
| Memory Size | 8 Mbit |
| Block Organisation | Symmetrical |
| Cell Type | Split Gate |
| Dimensions | 11.51 x 14.05 x 2.84 mm |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Maximum Random Access Time | 120 ns |
| Minimum Operating Supply Voltage | 3 V |
| Minimum Operating Temperature | 0°C |
| Number of Bits per Word | 8 bit |
| Organisation | 1024 K x 8 bit |
| Package Type | PLCC |
| Pin Count | 32 |


Have a requirement?
Chat with us