| Brand | Microchip |
| Part Number | TC14433EPG |
| Signal Type | Single Ended |
| Mounting Type | Through Hole |
| Pin Count | 24 |
| Resolution | 3.5 digit |
| Brand | Microchip |
| Part Number | TC14433EPG |
| Signal Type | Single Ended |
| Mounting Type | Through Hole |
| Pin Count | 24 |
| Resolution | 3.5 digit |
| Architecture | Dual Slope |
| Digital Interface Type | BCD Output |
| Dimensions | 31.75 x 13.84 x 3.81 mm |
| Integral Nonlinearity Error | ±1Counts |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Number of ADCs | 1 |
| Number of Input Channels | 1 |
| Package Type | PDIP |
| Sampling Rate | 0.025 ksps |
| Typical Dual Supply Voltage | ±5 V |

Have a requirement?
Chat with us