| Brand | Microchip |
| Part Number | TC642COA |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Pin Count | 8 |
| Brand | Microchip |
| Part Number | TC642COA |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Pin Count | 8 |
| Output Configuration | PWM |
| Minimum Operating Supply Voltage | 3 V |
| Minimum Operating Temperature | 0°C |
| Package Type | SOIC |
| Typical Switching Frequency | 30 (PWM) Hz |
| Series | TC642 |
| Dimensions | 5 x 3.99 x 1.55 mm |

Have a requirement?
Chat with us