| Brand | Microchip |
| Part Number | USB2534I-1080AEN |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Data Rate | 480 Mbps |
| Number of Transceivers | 1 |
| Pin Count | 36 |
| Brand | Microchip |
| Part Number | USB2534I-1080AEN |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Data Rate | 480 Mbps |
| Number of Transceivers | 1 |
| Pin Count | 36 |
| Protocols Supported | USB 2.0 |
| Typical Single Supply Voltage | 3 → 3.6 V |
| Dimensions | 6.1 x 6.1 x 0.95 mm |
| ESD protection | Yes |
| Maximum Operating Temperature | 85°C |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Package Type | SQFN |
| Power Supply Type | Single |

Have a requirement?
Chat with us