| Brand | Molex |
| Part Number | 505110-0492 |
| Connector Gender | Male |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Maximum Operating Temperature | +105°C |
| Contact Plating | Gold over Nickel |
| Brand | Molex |
| Part Number | 505110-0492 |
| Connector Gender | Male |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Maximum Operating Temperature | +105°C |
| Contact Plating | Gold over Nickel |
| Termination Method | Solder |
| Current Rating | 500 mA |
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Voltage Rating | 50 V |
| Series | Easy-On |
| Termination Type | ZIF Bottom Contact |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number Of Contacts | 4 |
| Series Number | 505110 |
| Number Of Rows | 1 |
| Body Orientation | Right Angle |
| Pitch | 0.5 mm |

Have a requirement?
Chat with us