| Brand | Molex |
| Part Number | 522072133 |
| Connector Gender | Female |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Contact Plating | Silver |
| Brand | Molex |
| Part Number | 522072133 |
| Connector Gender | Female |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Contact Plating | Silver |
| Termination Method | Solder |
| Current Rating | 1 A |
| Minimum Operating Temperature | -30°C |
| Voltage Rating | 125 V |
| Series | 52207 |
| Termination Type | ZIF Top Contact |
| Number Of Contacts | 21 |
| Number Of Rows | 1 |
| Body Orientation | Right Angle |
| Pitch | 1 mm |

Have a requirement?
Chat with us