| Frequency Tolerance | ±0.5% |
| Brand | Murata |
| Part Number | CSTCE12M0G55Z-R0 |
| Load Capacitance | 33 pF |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Pin Count | 3 |
| Frequency Tolerance | ±0.5% |
| Brand | Murata |
| Part Number | CSTCE12M0G55Z-R0 |
| Load Capacitance | 33 pF |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Pin Count | 3 |
| Resonance Frequency | 12 MHz |
| Frequency Ageing | ±0.1%/yr |
| Frequency Stability | ±0.2% |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Package Type | Cap Chip |
| Mode of Oscillation | Fundamental |
| Resonance Resistance | 30 Ω |
| Dimensions | 3.2 x 1.3 x 0.7 mm |


Have a requirement?
Chat with us