| Brand | Murata Power Solutions |
| Part Number | 15222C |
| Inductance | 2.2 μH |
| Mounting Type | Radial |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Maximum DC Resistance | 4.2 mΩ |
| Brand | Murata Power Solutions |
| Part Number | 15222C |
| Inductance | 2.2 μH |
| Mounting Type | Radial |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Maximum DC Resistance | 4.2 mΩ |
| Maximum DC Current | 15 A |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Dimensions | 16.8 (Dia.) x 21.3 mm |
| Series | 1500 |
| Tolerance | ±20% |
| Lead Pitch | 13.6 mm |
| Minimum Quality Factor | 127 |
| Maximum Self Resonant Frequency | 82 MHz |

Have a requirement?
Chat with us