| Brand | Nexperia |
| Part Number | 74AHC1G08GW,125 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Logic Function | AND |
| Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Pin Count | 5 |
| Brand | Nexperia |
| Part Number | 74AHC1G08GW,125 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Logic Function | AND |
| Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Pin Count | 5 |
| Logic Family | AHC |
| Number of Inputs per Gate | 2 |
| Dimensions | 2.25 x 1.35 x 1 mm |
| Maximum High Level Output Current | -8 mA |
| Maximum Low Level Output Current | 8 mA |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 12.3 ns @ 3 V to 3.6 V, 7.9 ns @ 4.5 V to 5.5 V |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 V |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Number Of Elements | 1 |
| Package Type | TSSOP |
| Schmitt Trigger Input | No |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |


Have a requirement?
Chat with us