| Brand | Nexperia |
| Part Number | 74AHCT1G08GV,125 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Logic Function | AND |
| Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Pin Count | 5 |
| Brand | Nexperia |
| Part Number | 74AHCT1G08GV,125 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Logic Function | AND |
| Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Pin Count | 5 |
| Logic Family | 74AHC |
| Number of Inputs per Gate | 2 |
| Automotive Standard | AEC-Q100 |
| Dimensions | 2.25 x 1.35 x 1 mm |
| Input Type | CMOS |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 10.5 ns @ 50 pF |
| Minimum Operating Supply Voltage | 4.5 V |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Number Of Elements | 1 |
| Package Type | TSSOP |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |

Have a requirement?
Chat with us