| Brand | Nexperia |
| Part Number | 74HC132D,652 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Logic Function | NAND |
| Operating Supply Voltage | 6 V |
| Pin Count | 14 |
| Brand | Nexperia |
| Part Number | 74HC132D,652 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Logic Function | NAND |
| Operating Supply Voltage | 6 V |
| Pin Count | 14 |
| Logic Family | HC |
| Number of Inputs per Gate | 2 |
| Dimensions | 8.75 x 4 x 1.45 mm |
| Input Type | Schmitt Trigger |
| Maximum High Level Output Current | -5.2 mA |
| Maximum Low Level Output Current | 5.2 mA |
| Maximum Operating Supply Voltage | 6 V |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 125 ns @ 2 V, 21 ns @ 6 V, 25 ns @ 4.5 V |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 V |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Number Of Elements | 4 |
| Package Type | SOIC |
| Schmitt Trigger Input | Yes |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |


Have a requirement?
Chat with us