| Brand | Nexperia |
| Part Number | 74HC191D,652 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Counter Type | Binary |
| Direction Type | Bi-Directional |
| Logic Family | HC |
| Brand | Nexperia |
| Part Number | 74HC191D,652 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Counter Type | Binary |
| Direction Type | Bi-Directional |
| Logic Family | HC |
| Logic Function | Counter |
| Maximum Operating Supply Voltage | 6 V |
| Dimensions | 10 x 4 x 1.45 mm |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 V |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Number Of Elements | 1 |
| Number of Stages | 4 |
| Operation Mode | Down Counter, Up Counter |
| Package Type | SOIC |
| Pin Count | 16 |
| Preset Type | Synchronous |
| Triggering Type | Positive Edge |

Have a requirement?
Chat with us