| Brand | Nexperia |
| Part Number | 74HC4020D,652 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Counter Type | Binary |
| Logic Family | 74HC |
| Logic Function | Counter |
| Brand | Nexperia |
| Part Number | 74HC4020D,652 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Counter Type | Binary |
| Logic Family | 74HC |
| Logic Function | Counter |
| Maximum Operating Supply Voltage | 6 V |
| Package Type | SO |
| Pin Count | 16 |
| Reset Type | Asynchronous |
| Dimensions | 10 x 4 x 1.45 mm |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 V |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Number Of Elements | 12 |
| Number of Stages | 14 |
| Operation Mode | Up Counter |

Have a requirement?
Chat with us