| Brand | Nexperia |
| Part Number | 74HCT02D,652 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Logic Function | NOR |
| Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Pin Count | 14 |
| Brand | Nexperia |
| Part Number | 74HCT02D,652 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Logic Function | NOR |
| Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Pin Count | 14 |
| Logic Family | HCT |
| Number of Inputs per Gate | 2 |
| Dimensions | 8.75 x 4 x 1.45 mm |
| Input Type | TTL |
| Maximum High Level Output Current | -4 mA |
| Maximum Low Level Output Current | 5.2 mA |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 23 ns @ 6 V |
| Minimum Operating Supply Voltage | 4.5 V |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Number Of Elements | 4 |
| Output Type | Current, Voltage |
| Package Type | SOIC |
| Schmitt Trigger Input | No |
| Propagation Delay Test Condition | 15 pF |


Have a requirement?
Chat with us