| Brand | Nexperia |
| Part Number | 74HCT112D,652 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Input Type | TTL |
| Logic Family | HCT |
| Logic Function | JK Type |
| Brand | Nexperia |
| Part Number | 74HCT112D,652 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Input Type | TTL |
| Logic Family | HCT |
| Logic Function | JK Type |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Maximum Propagation Delay Time | 60 ns @ 4.5 V |
| Package Type | SOIC |
| Pin Count | 16 |
| Polarity | Inverting, Non-Inverting |
| Set/Reset | Yes |
| Triggering Type | Negative Edge |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Dimensions | 10 x 4 x 1.45 mm |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Minimum Operating Supply Voltage | 4.5 V |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Number of Elements per Chip | 2 |
| Output Signal Type | Differential |
| Output Type | LSTTL |

Have a requirement?
Chat with us