| Brand | Nexperia |
| Part Number | 74HCT393D,652 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Counter Type | Binary |
| Direction Type | Uni-Directional |
| Logic Family | HCT |
| Brand | Nexperia |
| Part Number | 74HCT393D,652 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Counter Type | Binary |
| Direction Type | Uni-Directional |
| Logic Family | HCT |
| Logic Function | Counter, Divider |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Dimensions | 8.75 x 4 x 1.45 mm |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Minimum Operating Supply Voltage | 4.5 V |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Number Of Elements | 2 |
| Number of Stages | 4 |
| Operation Mode | Up Counter |
| Package Type | SOIC |
| Pin Count | 14 |
| Reset Type | Asynchronous |
| Triggering Type | Negative Edge |

Have a requirement?
Chat with us