| Brand | Nexperia |
| Part Number | 74LVC595APW,112 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Direction Type | Uni-Directional |
| Logic Family | 74LVC |
| Logic Function | Shift Register |
| Brand | Nexperia |
| Part Number | 74LVC595APW,112 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Direction Type | Uni-Directional |
| Logic Family | 74LVC |
| Logic Function | Shift Register |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Package Type | TSSOP |
| Pin Count | 16 |
| Reset Type | Asynchronous |
| Triggering Type | Negative Edge, Positive Edge |
| Dimensions | 5.1 x 4.5 x 0.95 mm |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.65 V |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Number Of Elements | 1 |
| Number of Stages | 8 |
| Operation Mode | Serial to Serial/Parallel |


Have a requirement?
Chat with us