| Brand | Nexperia |
| Part Number | BAS101,215 |
| Maximum Forward Current | 200 mA |
| Package Type | SOT-23 |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Brand | Nexperia |
| Part Number | BAS101,215 |
| Maximum Forward Current | 200 mA |
| Package Type | SOT-23 |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Maximum Diode Capacitance | 2 pF |
| Minimum Operating Temperature | -65°C |
| Power Dissipation | 250 mW |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Pin Count | 3 |
| Diode Configuration | Single |
| Dimensions | 3 x 1.4 x 1 mm |
| Maximum Reverse Voltage | 600 V |

Have a requirement?
Chat with us