| Brand | Nexperia |
| Part Number | BAV23A,215 |
| Maximum Forward Current | 225 mA |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package Type | SOT-23 |
| Brand | Nexperia |
| Part Number | BAV23A,215 |
| Maximum Forward Current | 225 mA |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package Type | SOT-23 |
| Number of Elements per Chip | 2 |
| Pin Count | 3 |
| Diode Configuration | Common Anode |
| Dimensions | 3 x 1.4 x 1.1 mm |
| Maximum Forward Voltage Drop | 1.25 V |
| Maximum Reverse Voltage | 200 V |
| Diode Technology | Silicon Junction |
| Maximum Diode Capacitance | 2 pF |
| Minimum Operating Temperature | -65°C |

Have a requirement?
Chat with us